„Bardzo nam się podoba” to publikacja dla młodzieży, wprowadzająca w świat sztuki, pomagająca w zrozumieniu jej zjawisk i różnorodnych postaw artystycznych. Za pomocą stawiania pytań prezentuje wybranych artystów i ich dzieła tak, aby czytelnik sam mógł na nie odpowiedzieć. Pogłębia umiejętności odbioru dzieł sztuki.W odniesieniu do tej książki Małgorzaty Bogdańskiej-Krzyżanek, Marii Świerżewskiej i Zofii Dubowskiej zrealizowano cykl spotkań o sztuce współczesnej dla młodzieży, które dostarczyły porcję wiedzy i doświadczeń na temat powstawania współczesnych dzieł sztuki.
Proponowane spotkania warsztatowe miały na celu pomoc w zgłębianiu dzieł sztuki przez doświadczenie kreacji i poznawanie środków oraz kontekstów wypowiedzi artystycznej.
Jak komunikować się z ludźmi przez dzieła sztuki? Jak stać się świadomym odbiorcą sztuki współczesnej? Jak analizować dzieło sztuki? Te i inne zagadnienia znalazły tu swoje rozwiązanie.
SZTUKA = ARTYSTA x (TREŚĆ + FORMA)
Przyglądaliśmy się powyższemu równaniu i jego częściom składowym. Za każdym razem doświadczaliśmy procesu tworzenia, aby zrozumieć, czym dzisiaj jest sztuka. Każde kolejne spotkanie poświęcone było innemu zagadnieniu.
- Kim jest artysta? Gdzie leży granica między twórcą a odbiorcą? A może już nie istnieje?
- Jak odczytywać i formować treść w dziele sztuki? Jakie bywają konteksty powstawania dzieł sztuki?
- Jak czytać formę dzieła sztuki? Jakie są środki wypowiedzi artystycznej?
Każde wydarzenie będzie składało się z trzech części: poznawczej, doświadczalnej i emocjonalnej. Poznawaliśmy konkretne dzieła i ich twórców na bieżących wystawach Zachęty, na oryginalnych przykładach pogłębialiśmy swoją wiedzę o terminy z teorii i historii sztuki. Każde ze spotkań było innym rodzajem aktywności, tak aby kolejno wykorzystać wszystkie zmysły. Był to czas na rozmowy, rozważania i zadawanie trudnych pytań, na które wszyscy razem staraliśmy się odpowiadać.